Як пережити смерть близької людини? Як пережити втрату близької людини?

У цій статті розглянемо, що відбувається з нами, коли ми втрачаємо близьких, які етапи горя ми проходимо, чому важливі прощання і оплакування, і як допомогти собі та іншим у цей складний період.

Що відбувається з нами при втраті?

Коли ми втрачаємо близьку людину, то проходимо через різні емоції, переживання, почуття та думки. Кожна людина проживає втрату по-своєму, формуючи власні сенси, які зрештою допомагають справлятися з болем. Класичним підходом до розуміння проживання втрати є модель п’яти стадій горя за Кюблер-Росс, яка включає заперечення, злість, торг, депресію і прийняття.
1
Заперечення. На першій стадії ми не можемо повірити в те, що сталося. Це своєрідний захисний механізм, який допомагає нам поступово усвідомити втрату.
2
Злість. Наступний етап — це стадія злості, коли ми відчуваємо гнів і обурення через втрату. Ми можемо шукати винних або просто сердитися на ситуацію.
3
Торг. На цій стадії ми починаємо обмірковувати, що ми могли б зробити, щоб уникнути втрати. Ми торгуємось із собою або з вищими силами, сподіваючись змінити реальність.
4
Депресія. Це стадія глибокої печалі і смутку. Ми усвідомлюємо реальність втрати і відчуваємо її повний тягар.
5
Прийняття. Остання стадія — це прийняття, коли ми починаємо миритися з втратою і шукати способи жити далі.
Згідно з останніми дослідженнями, ці стадії не завжди йдуть одна за одною, і котрась із них може суттєво переважати, а деякі —  зовсім відсутні. Тож не варто очікувати від себе, що ви будете проживати горе «за інструкцією», та разом із тим, вірогідно, у вас будуть проявлені якісь із фізіологічних та психологічних ознак горя.

Фізіологічні та психологічні ознаки горя:

Всі ці фізичні та психологічні прояви є нормальною частиною проживання втрати. Перший час після смерті близької людини вони будуть більш інтенсивними, та в процесі переживання втрати будуть слабнути із часом. Загальноприйнята думка серед дослідників проживання горя полягає в тому, що цей процес може тривати від 6 місяців до року. За цей період часу, на думку професорки психіатрії Кетрін Шір з Колумбійського університету, люди проходять 2 основні етапи:
Гостре горе – це початкова, інтенсивна реакція на втрату. Вона включає сильний емоційний біль, відчуття нереальності, часті фізичні симптоми (як-от прискорене серцебиття, запаморочення) та нав’язливі думки про померлого.
Інтегроване горе – це етап, коли ми поступово пристосовуємось до втрати, відновлюємо можливість радіти життю та планувати майбутнє. Втрата стає частиною нашого досвіду та дедалі менше впливає на наше повсякденне життя.
Проте іноді людина з різних причин «затримується» у фазі гострого горя надто довго — у такому випадку важливо звернутись до фахівця, щоб отримати кваліфіковану допомогу.

Моя рідна людина померла: як зрозуміти, що мені потрібна допомога?

Немає правильного способу проживати горе втрати рідної людини, проте є ознаки, які вказують на те, що варто звернутись за фаховою допомогою у цьому процесі:
Тривала, виражена депресія: відчуття глибокої печалі і безвиході, яке не слабшає з часом і позбавляє здатності виконувати повсякденні обов'язки.
Триваюча фізична симптоматика: хронічний біль або інші фізичні симптоми без медичного пояснення, значні зміни в апетиті або сні (безсоння або надмірна сонливість).
Саморуйнівна поведінка: зловживання алкоголем або наркотиками, ризикована, агресивна чи самокараюча поведінка.
Нав’язливі думки про померлого: постійне занурення у спогади, неможливість думати про щось інше, часті й емоційно забарвлені сни або галюцинації про померлого.
Сильне почуття провини: часте відчуття провини за те, що сталося, або за те, що не зробили достатньо для померлого.
Думки про самогубство або самопошкодження: розробка планів про завершення власного життя, фантазії про самопошкодження або активні дії у цьому напрямку.
Якщо ви або ваші близькі помічаєте ці ознаки, важливо звернутися за допомогою. Професійна підтримка може бути необхідною для запобігання подальшому ускладненню стану та забезпечення необхідної допомоги у переживанні втрати. Обрати свого психолога можна тут, а також завжди раді допомогти вам з підбором фахівця у Telegram.
Іван
Практикуючий психолог, психотерапевт у центрованому на особистості методі Карла Роджерса, консультант із сексуальної освіти.
Сторінка Івана
Дар'я
Психологиня, КПТ-консультантка, КПТ-терапевтка у навчанні; членкиня Національної психологічної асоціації та УАКПТ
Сторінка Дар'ї
психолог львів
Роксолана
Клінічна психологиня, кандидатка в психотерапевти в методі Гештальт, лаборантка кафедри Психології та Психотерапії УКУ
Сторінка Роксолани
Гліб
Лікар-психолог, психотерапевт. Член Національної асоціації гештальт-терапевтів України (НАГТУ)
Сторінка Гліба
Юлія
Психологиня, психотерапевтка у навчанні у методі транзакційного аналізу, членкиня Української спільноти Транзакційного Аналізу
Сторінка Юлії

Прості речі, які можуть допомогти пережити втрату

Незалежно від того, як ви ставитесь до релігії, ритуали, пов'язані з оплакуванням смерті близької людини, її похованням та прощання з нею є важливими складовими проживання втрати. Релігійний ритуал, народний звичай трауру, похорон, хвилина мовчання, молитва за померлого тощо мають багато сенсу, коли йдеться про прийняття факту смерті та нової реальності.
Незалежно від того, чи близький для вас цей підхід, ось ще кілька ідей, які можуть допомогти дати раду з болем втрати, осмислити її, пов'язуючи цей процес із власними цінностями.
1. Вечір спогадів у колі близьких.
Ви можете зустрітись у колі рідних, щоб обговорити переживання, спогади про померлого, дати простір присутності померлої людини. Говорити важливо, бо так ми організовуємо досвід та розділяємо свій біль.
2. Напишіть невідправленого листа.
Напишіть листа померлому, де ви відзначаєте його вклад у своє життя, висловлюєте свої почуття та думки. Пишіть лист вільно, від себе. Якщо відчуватимете, що вам важливо отримати відповідь, напишіть і її від імені померлої людини.
3. Знайдіть простір, де ви можете говорити про вашу втрату.
Варто пошукати підтримку у близьких, друзів, розповідати їм про свої емоції та просити про співчуття. Якщо у вас немає таких людей, спробуйте пошукати групи підтримки людей у горі, або залучитись підтримкою психолога чи психотерапевта.
4. Розкажіть історію.
Спробуйте написати історію життя померлої рідної людини, створити фотоальбом, або доповнити генеалогічне дерево історією життя померлої рідної людини, яке розповідатиме історію вашої родини вже вашим нащадкам.
5. Надавайте значення символам та плекайте ритуали.
За звичаєм, ви можете носити чорний одяг чи чорну стрічку на голові чи руці. Можете починати родинні вечері хвилиною мовчання та молитвою. Або ж робіть щось, що притаманне вам: одягніть прикрасу, що символізуватиме для вас померлу близьку людину, регулярно відвідувати «особливе місце», що пов'язує вас, чи танцюйте під «особливу пісню».
Проживання втрати — це складний і болісний процес, але він допомагає нам знайти нові сенси. Кожна людина проходить цей процес по-своєму, і важливо знайти свої способи впоратися з горем. Будьте до себе добрими, просіть про підтримку близьких, створюйте ритуали прощання, і разом із тим «повертайтесь» у ваше життя, типові рутини та звичні обовʼязки — все це є важливим і помічним.
Потрібна допомога психолога, але не знаєте уого вибрати? Ми тут, щоб вам допомогти: заповнюйте анкету або пишіть у телеграм.

Складно самостійно обрати психолога?

Напишіть нам в Телеграм або заповніть форму нижче — ми відповімо вам у Телеграмі у найближчий час. А якщо не знайдемо в Телеграмі, то напишемо на email 🤗
Дякую! Ми отримали твій запит і зв'яжемось із тобою в Телеграмі протягом 24 годин.

Якщо не знайдемо тебе в Телеграмі, то напишемо на email.

Перевіряй, будь ласка, папку Спам — лист може потрапити туди.
Ой! Перевір правильність заповнення форми!